מאמרים בעברית

(For articles in English click here)

ההתמקדות בגילויי השנאה ברחובות עלולה לפגוע במאבק לשוויון ודמוקרטיה
מקרים היסטוריים מלמדים כי עלייה באלימות ארעה דווקא על רקע תהליכי דמוקרטיזציה. המשבר הנוכחי ביחסי יהודים וערבים מחייב אותנו לזהות נכון את מקורות גל השינאה כדי לא להפוך את הפסימיות והייאוש למציאות

דילמות בהפעלת אמצעי לחימה אוטונומיים
יש לצפות לכך שספקות באשר ללגיטימציה המוסרית והמשפטית של כלי נשק בעלי יכולות אוטונומיות ילוו את התרחבות השימוש בהם. מאמר זה סוקר את ההיבטים המבצעיים של שימושים צבאיים ביכולות אוטונומיות, ואת העמדות המרכזיות בוויכוח האתי-משפטי סביבן.
המאמר נכתב במשותף עם גבי סיבוני.

2013: שנה קשה למשפט הפלילי הבינלאומי
המאמר מבקש לבחון את ההתפתחויות בתחום המשפט הפלילי הבין-לאומי במהלך שנת 2013 ומנסה להבין כיצד הביקורת כלפי המשפט הפלילי הבין-לאומי והמוסדות שהוקמו בשמו הגיעה במהלך שנה זו לממדים חסרי תקדים ולמשבר אמון.

שקיפות משפטית כאסטרטגיית ביטחון לאומי
.המאמר סוקר כיצד הצליח ממשל אובמה בעזרת סידרת נאומים למסגר מחדש את הוויכוח הציבורי על המתח בין ביטחון, משפט וערכים בצורה שמשרתת את שלושתם. בסיום נבחנת האפשרות ליישם מהלך דומה גם בישראל

למזלו של הימין
הטענה שמועצת זכויות האדם של האו"ם, שתתכנס מחר בז'נווה, היא ארגון עוין לישראל, עלולה להסתיר את העובדה שיש בישראל מחנות פוליטיים שהמועצה דווקא משרתת היטב. פרסומו בסוף ינואר של דו"ח מטעם המועצה על מפעל ההתנחלויות, הראה שאת היחסים בינה לבין חלקים בימין הישראלי אפשר לתאר כמעט כסימביוזה.

יום של הסכמה לאומית
בתוך האווירה הפלגנית של עונת הבחירות, מספק יום זכויות האדם הבינלאומי שצוין השבוע הזדמנות לעסוק בהסכמה רחבה שמאחדת את כל הישראלים. מהקצוות הרדיקליים של הקשת הפוליטית ועד למרכזה, נדמה שכולם מסכימים שזכויות אדם הם עניין שמאלני. ויש להם סיבות לא רעות לחשוב כך.

סגירת החלופה הליברלית: הרמן כהן ובעיית ההגירה היהודית
מאמר אקדמי שמספר דרך הגותו של הפילוסוף היהודי-גרמני הרמן כהן כיצד גל ההגירה הגדול של יהודי מזרח אירופה למערב תרם לדעיכת העמדה הליברלית בקרב יהודי מערב אירופה בשנים שקדמו למלחמת העולם הראשונה, וכתוצאה מכך גם לעלייתן של חלופות רדיקליות יותר – ציונות, סוציאליזם, ושילובים ביניהן.

עזבו אותנו מזכויות אדם
ציבור המזרחים בישראל נודע בשל חיבה פחותה לשיח זכויות האדם. האם ההסבר לכך נעוץ בהתנגשות בין הליברל האוניברסלי למזרחי הפרטיקולרי, כפי שטוען ניסים מזרחי? יוני אשפר מציע כיוונים נוספים, וגם בוחן את שדה זכויות האדם ואת עולמות המשמעות של הארגונים הפועלים לקדמן.

הפיתוי שבגינוי
“מדינות לא יכולות לשקוט לנוכח רצח עם, לא כל שכן ארגוני זכויות אדם” – כך כתב אליעזר יערי בשבוע שעבר בביקורת על שתיקתם של ארגוני זכויות אדם ישראלים לנוכח האלימות המשתוללת בסוריה. בפוסט הזה אתייחס לטענה של יערי, ואנסה להסביר למה לדעתי הוא צודק בביקורת שלו עלינו, אבל טועה בהמלצה שלו אלינו.

זה הזמן להשקיע בדמוקרטיה
אם תצמח תועלת כלשהי מהפולמוס סביב חוק העמותות היא שהליברל הישראלי הממוצע ייזכר שדמוקרטיה עולה כסף. הוא אולי ישאל את עצמו איך זה שהוא תורם כל כך בקלות לעמותות צדקה, לחולים ולפרויקטים חברתיים, אבל אף פעם לא שלף את כרטיס האשראי למען התארגנות פוליטית שהוא הזדהה אתה, למועמד מבטיח בפריימריז, למכון מחקר שסיפק לו מידע מעניין, או לארגון זכויות אדם שעושה לדעתו עבודה ראויה ומקצועית.

להיות ביטחוניסט ויפה נפש
דבריו של היועץ הבכיר לביטחון לאומי ולוחמה בטרור עוררו הדים רבים. בנאום שנשא בחודש שעבר הוא הכריז שזרועות הביטחון ממלאות את תפקידן טוב יותר כשהן מקפידות להישאר נאמנות לערכי המוסר ולחוק המקומי והבינלאומי.

ההבדל בין הפלסטינים לבאסקים
קל לבטל את מאמרו של ישראל הראל ("מי פוחד מחוק השקיפות", 24.2), שבו הוא מאשים את ארגוני זכויות האדם, כי "מכרו את נשמותיהם למען קידום אינטרסים של ממשלות זרות", כהשתלחות אבסורדית. הראל טוען שהארגונים הכי שקופים בחברה האזרחית הישראלית חוששים משקיפות, כי זו עלולה לחשוף את מה שמעולם לא ניסו להסתיר – שחלק גדול מהמימון שלהם מגיע מקרנות ציבוריות אירופיות.

חרם פיפיות
רעיון החרם על ישראל, שצובר תאוצה בחוגים נרחבים בעולם, הוא אולי אופנתי מאוד, אבל לא כל כך יעיל. הזמנה ללמוד מן ההיסטוריה

סיכום העשור |מה יכולה ישראל ללמוד מהדרך בה הסתיים הסכסוך בבלקן?
ב-2002 כתב אהוד ברק מאמר ב"ניו יורק טיימס", ובו התריע שאם לא ניפרד מהפלסטינים עלולה ישראל להידמות לבוסניה. סיומו של עשור בלקני, שהתמקד בעיקר בפוליטיקה, ביורוקרטיה ו"שמירת שלום" מפוהקת, מעלה את השאלה: אם ממלחמות הבלקן למדנו שיעור בפחד, מה אפשר ללמוד מתהליכי השלום שבאו אחריהן?

סיכום העשור | לאן התגלגלו כל כספי הסיוע לאפריקה?
בתחילת האלף הראשון הבטיח ישוע למאמיניו שהעניים יירשו את הארץ. עם בוא האלף השני ציפו עניי העולם הנוצרי לשיבתו השנייה של המשיח ולמימוש הנבואה, אבל הוא לא בא. בפתיחת האלף השלישי התעוררה שוב האמונה שהגיע הזמן למיגור העוני מהעולם. המלחמה הקרה נגמרה, האפרטהייד בדרום אפריקה נפל, הגנום האנושי או-טו-טו יפוענח, הוויאגרה היתה כבר על המדפים, ובאג 2000 לא תקע אפילו מעלית. האנושות, אם כן, התפנתה סוף-סוף למקד את מיטב משאביה במקור הסבל הגדול מכולם.

מלחמת חפירות
לפני תשע שנים יצא אמיליו סילווה לחפש את הקבר של סבא שלו שנהרג במלחמת האזרחים. מה שהוא גילה שיחרר מכלאם שדים בני 60 שנה, שלח את השופט מספר אחת במדינה אל ספסל הנאשמים, גרם לגל של חפירות המוניות בקברי אחים, הסעיר את המערכת הפוליטית ואת החברה הספרדית כולה. אבל יותר מכל, הזכיר לכל מי שהספיק לשכוח עד כמה ממשיך הפצע של הגנרל פרנקו לדמם בלב הספרדי

אליזבת יקירתי
מה גרם למלכה אליזבת להגיב בצורה כה מנוכרת למותה של הנסיכה דיאנה? איך זה שאחד השבועות הקשים בתולדות ארמון בקינגהאם היה לשבוע מזהיר בקריירה של טוני בלייר? ולמה שדרמה בריטית קטנה תהפוך לאחד מסרטי השנה? סטיוון פרירס, במאי "המלכה", עם התשובות

הצל את אפריקה מיד, שאל אותי כיצד
בונו, אנג'לינה ג'ולי ומדונה מנסים להציל את אפריקה במסעות שנור ראוותניים, אבל האם מה שנדרש ליבשת הם יתומים פוטוגניים וים של מעריצים ששולחים הודעות הזדהות באס-אם-אס? אימפריאליזם במהדורה הוליוודית